Az EU szabályozza a hisztamin szintjét a halfélékben: nem tartalmazhatnak 200 mg/kg-nál többet. Ételmérgezéshez hasonló, akár életveszélyes tüneteket okozhat a magas hisztaminszint az állott, nem megfelelően hűtött halakban.

A hisztamin kifőzhető az ételből?

Nem!

A hisztamin hőstabil (fagyasztás, forralás nem változtatja meg) színtelen, szagtalan vegyület. Az étel állagát nem változtatja meg. 

Főzés közben például a húsban található hisztamin kifő a leves levébe, így felhígul: ugyanannyi hisztamin nagyobb térfogatban oszlik el. 

Van egyéb megoldás a diéta helyett?

Sajnos nincs. Ez egy genetikai betegség, ami jelenleg nem gyógyítható. Azonban teljes tünetmentesség érhető el hisztaminszegény diétával. A betegség semmilyen egyéb módszerrel, természetgyógyászati készítménnyel, életmódi tanáccsal, táplálékkiegsézítővel, bélflóra helyreállítással, vitaminnal nem hozható helyre. Ez egy nem gyógyítható hiánybetegség. Sajnos a DAO enzim készítmények sem jelentenek megoldást a hisztaminszegény diéta helyett.

Teljesen tünetmentessé kell válnom a diétától? 
Ha csak ez a betegséged, akkor igen!

Abbahagyható-e a diéta?

Akinek valóban enzimhiánya van, az nem tudja azt egy átmeneti diétával "meggyógyítani". A diéta jelenleg hatékony gyógyszer hiányában élethosszig tartandó!

Időskorban akár enyhülhetnek is a tünetek, ilyenkor a diéta is lehet megengedőbb.

Miért nem gyógyultam meg a diétától?

A diéta megtanulása időigényes, hetekbe telik. Ha hetek alatt csak kisfokú javulást vagy annyit sem értél el, akkor nincs hisztaminintoleranciád!

Egyes betegségeken azonban segíthet a diéta, erről egy másik menüpont alatt olvashatsz! Ritka esetekben előfordulhat, hogy csatlakozik hisztamin intoleranciához más betegség is. Ez lehet szorbitol, fruktóz vagy laktóz intolerancia is. Utóbbi esetben nem teljes panaszmentességet hoz a diéta, hanem csak NAGYON jelentős javulást.
(Ez az orvosi cikk erről szól: doi:10.1111/all.1336)

Ha csak hisztaminintoleranciád van és nincs más betegséged, akkor a diétával teljes tünetmentességet lehet elérni! Ne kínozd magad felesleges étkezési megszorításokkal! Pontosan meg kell határozni, hogy mire vagy érzékeny!

Lehetséges-e, hogy liszt (glutén), tejfehérje és hisztamin intoleráns vagyok?

Kicsi a valószínűsége...  

Nézzük a számokat: a hisztaminintolerancia előfordulása felnőttek esetében becslések szerint 1% (nem tudjuk pontosan). A lisztérzékenységé kb. 1% (nagyon durva becslés). Ezek szerint a kettő együttes előfordulási esélye: 1 a 10.000-hez (Magyarországon durván 1000 ilyen ember lehet). Ha ehhez még hozzátesszük a tejallergia (IgE allergia) valószínűségét is, akkor ez a szinte lehetetlen. 

Élvezd az életet, ne diétázz feleslegesen! Gondolj erre, ha az általad tartott diéta nem hozta meg a megfelelő eredményt!

Én "mindenre" érzékeny vagyok

Aki "mindenre" érzékeny (tej, glutén, hús stb.) és ennek megfelelően diétázik, sajnos valószínűleg nem találta meg az igazi problémát. Méginkább igaz ez, ha nem vagy teljesen és maradéktalanul panaszmentes még ilyen szigorú déta mellett sem! Jó eséllyel nem az a betegséged/érzékenységed, amire gondoltál! 

Ha megvan az intoleranciág valódi oka és helyesen diétázol, teljesen tünetmentessé kell válnod!

Mi lehet mégis az oka, hogy sok mindenre érzékeny vagyok?
A háttérben meghúzódhat sajnos gyulladásos vagy daganatos bélbetegség is. Ebben az esetben allergológusra, gasztroenterológusra van szükséged!

A legfontosabb tanácsom a diéta megkezdéséhez

TISZTA ALAPANYAGOKAT ÉHGYOMORRA és panaszmentes állapotban PRÓBÁLJ KI nagyobb mennyiségben, adalékanyag nélkül ÉS TERHELD VISSZA egy másik alkalommal, ha panaszt okoznak! REAKCIÓ 4 ÓRÁN BELÜL VÁRHATÓ! Így a biztonsággal fogyasztható a panaszt okozó ételeket is ki tudod szűrni!   

Példák arra, hogy hogyan kísérletezz új ételekkel:

Példa1: Reggel, éhgyomorra fogyasztani rántott tojássárgáját sóval

Példa 2: ​Reggel, éhgyomorra fogyasztani bolti kukoricapufit. 
Ebben az esetben a teljes összetételt figyelembe kell venni. Lehet a probléma okozója a benne található napraforgóolaj, adalékanyag, tartósítószer vagy maga a kukorica.

Példa 3: Reggelire olaj+só+burgonya+liszt pogácsa. Ebben az esetben különböző lisztekkel tudsz kísérletezni (ha már a repceolajat kipróbáltad és burgonyától sincs panaszod). NEM mindegy az elkészítés módja! Először kelesztés, élesztés, sütőpor nélkül süsd meg! Ha már biztosan tudod, hogy melyik lisztet eheted, akkor kezdj el a kelsztéssel és élesztéssel kísérletezni!

Példa 4: Ebéd egy menzán, 3 fogás vagy cukrászdában "mentes sütemény" fogyasztása. 
Ezt nem ajánlom! Nem fogod tudni, hogy milyen márkájú rizstejet, milyen frisseségű alapanyagokat, milyen FŰSZEREKET stb. használtak az étteremben! Számtalanszor volt már panaszom úgymond "minden mentes" ételtől. Aki nem ismeri a diétádat, nem tud neked főzni! Csak magadban bízhatsz!

Megjegyzés: Nem jó egyszerre több féle ételt próbálgatni. A fűszereket az elején kerüld!